Dieta Dąbrowskiej


„Ciało i ducha ratować żywieniem”

Ewa Dąbrowska jest lekarzem klinicznym zajmującym się leczeniem chorób wewnętrznych. Autorka książki uznaje głodówkę, jako metodę leczenia i próbuje wykazać, jak pozytywny wpływ ma ona na organizm człowieka i na leczenie trudnych przypadków chorobowych. Omawia szeroko różnorodne choroby, w których istnieją wskazania do leczenia głodem i ilustruje je opisami wyników podjętych kuracji. Szeroko podkreśla i udowadnia znaczenie lecznicze kilkudniowych głodówek wodnych czy sokowych, a także kilkutygodniowych diet warzywno – owocowych. Wskazuje przy tym, że lek chemiczny jest zawsze dla człowieka obcym ciałem, z którym wątroba musi sobie poradzić, natomiast głód – to stan fizjologiczny, a post jako metoda leczenia uzdrawia nie tylko ciało, ale i ducha. Pacjenci poddani takiej kuracji stają się bardziej życzliwi w stosunku do innych, zrywają z nałogiem tytoniowym, alkoholowym, poprawia się ich nastrój. Autorka uważa, że pokarm, przyjmowany przez człowieka, powinien być jak najmniej przetworzony i dostarczany w ograniczonej ilości, a najzdrowszym pokarmem są ziarna zbóż owoce i warzywa.

Autorka zwraca uwagę, iż w mechanizmie terapii głodówkowych i półgłodówkowych jest endogenne (wewnętrzne) żywienie, polegające na zużywaniu tkanek według hierarchii ważności – najpierw wydalana jest zbędna woda, zużywane zapasy, złogi tłuszczu, zwyrodniałych komórek i ogniska zapalne. Ze zużywaniem starych komórek następuje regeneracja młodych. Metodą tą można leczyć cukrzycę, otyłość, nadciśnienie, skazę moczanową, krew z kompleksów immunologicznych, miażdżycę zarostową kończyn, dnę i wiele innych chorób, o których mowa jest w cyklu wykładów zamieszczonych w książce. Autorka uważa, że chcąc przywrócić zdrowie należy najpierw zastosować kurację oczyszczającą, a następnie wprowadzić zdrowe żywienie oparte na zbożach i roślinach strączkowych, warzywach, owocach z dodatkiem mleka i twarogu. Czas kuracji zależy od zaawansowania choroby i współpracy pacjenta.

W książce zamieszczone są szczegółowe jadłospisy i zalecenia dla pacjentów poddających się kuracji przez posty, a także poprzez diety owocowo-warzywne, oraz przykładowe normalizacje pożądanej wagi i regulacje wielu zaburzeń metabolicznych, ponadto wypowiedzi samych pacjentów, którzy doświadczyli leczniczej potęgi postu.

Współczesna dietetyka największe znaczenie przypisuje wartości biologicznej pokarmu – oddziaływaniu na zdrowie. Autorka przedstawia propozycje zbilansowanych składników pożywienia, najbardziej optymalnych dla zachowania właściwego zdrowia człowieka, wskazuje na znaczenie bio-oleju wiesiołkowego. Uważa, że odżywianie wewnętrzne przeciwdziała chorobom cywilizacyjnym. Podkreśla również duże znaczenie diety warzywno – owocowej w profilaktyce chorób nowotworowych i sercowo naczyniowych, co wiąże się ze spadkiem wolnych rodników. Lekarka skupia też uwagę na siłach obronnych organizmu człowieka i sygnałach przez niego wysyłanych, a więc dolegliwościach, stanach chorobowych. Uważa, że najwłaściwszym kierunkiem żywienia jest żywienie naturalne, najmniej przetworzone, a ograniczenia w przyjmowaniu pokarmu przyczyniają się do ustępowania chorób. Zamieszcza w książce przepisy diety owocowo – warzywnej, sposoby wykonania potraw takich jak kiszenie buraków, kapusty, ogórków, sporządzanie bigosu i lecza jarskiego, zup jarzynowych, oraz przedstawia zasady zdrowego żywienia.

Oceń:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
(1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Ładowanie ... Ładowanie ...

Poleć:

Tシャツ コピー