Prawidłowa dieta podczas ciąży


dieta w ciazy Upowszechniło się, że kobieta podczas ciąży powinna jeść za dwóch, a tak naprawdę najważniejsze jest aby jeść dla dwóch. Wystarczy, jeżeli będziesz się odżywiać zdrowo i racjonalnie.

Podczas pierwszych 3 miesięcy ciąży organizm potrzebuje mniej niż 300 dodatkowych kalorii dziennie (chyba, że nadrabiasz deficyty masy). W późniejszym okresie ciąży gdy metabolizm jest przyspieszony zapotrzebowanie wzrasta – organizm potrzebuje więcej niż 300 kalorii na dzień. Jeżeli będziesz przestrzegać kilku podstawowych zasad odżywiania, nic nie zaszkodzi Tobie ani Twojemu dziecku.

Ważne jest, aby podczas ciąży przyjmować odpowiednia ilość białka, ponieważ tworzą komórki nowego dziecka. Ich niedobór lub nadmiar w organizmie, może spowodować, że dziecko będzie mniejsze niż normalnie. Zalecana dawka spożycia dla kobiet ciężarnych to 50 – 75g na dzień. Nie więcej niż 1/3 spożywanego białka powinna być pochodzenia zwierzęcego (mleko, jaja, mięso ryb). Dużo białka zawierają ziarna soi (aż 37%), fasola groch, soczewica (23%), chude mięso (16%-20%), jaja (13%), ser (10-35%) i zboża (7-12%).

Bardzo ważne jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości wapnia. Pierwiastek ten niezbędny jest w kościach i zębach. Płód potrzebuje go do prawidłowego rozwoju mięśni serca i rozwijającym się nerwom, w procesie krzepliwości krwi oraz aktywności enzymów. Przeciętne zapotrzebowanie dzienne to około 800mg, u kobiet w ostatnim trymestrze ciąży to około 1200mg dziennie. Pokarmy zawierające dużą ilość wapnia to: sardynki, sery, jogurty, kefiry oraz chleb z pełnego ziarna. Należy również pamiętać, że cennym źródłem tego pierwiastka jest mleko.

Witamina A występują głównie w produktach zwierzęcych. Spełnia bardzo ważną rolę w organizmie. Jest niezbędna w procesie widzenia reguluje procesy tworzenia nowych komórek, a więc jest konieczna do uzyskania odpowiedniego wzrostu, zapewnia prawidłową czynność tkanki nabłonkowej skóry i błon śluzowych, zapobiega zakażeniom przewodu pokarmowego, dróg oddechowych, dróg moczowych, dróg rodnych, skóry, rogowacenia skóry. Wzmacnia układ immunologiczny – utrzymuje sprawność grasicy – wpływa na zwiększone wytwarzania ciał odpornościowych krwi – białych krwinek.
Dzienne zapotrzebowanie na witaminę A wynosi dla kobiety ciężarnej 1250ug/h, a dla karmiącej 1600g/h. Głównym źródłem witaminy A są produkty pochodzenia: pełnotłuste mleko, masło, śmietana, sery, żółtka jaj, boćwina, cykoria, dynia, marchew, papryka, pietruszka natka, szczaw, szczypior, szpinak, koncentrat pomidorowy 30%, morele suszone, sok marchwiowy, soki wielowarzywne.

Witamina C (kwas askorbinowy) potrzebna jest do powstawania tkanki łącznej, leczeniu ran i wielu innych procesów metabolicznych. Płód potrzebuje ją do prawidłowego wzrostu tkanek, a dzięki tej witaminie wspomagane jest również wchłanianie żelaza i innych składników odżywczych. Ze względu na to, iż kwas askorbinowy nie jest magazynowany w organizmie, trzeba go dostarczać regularnie. Zapotrzebowanie dziennie u kobiet ciężarnych wynosi około 80mg.
Witamina C znajduje się przede wszystkim w owocach cytrusowych (np. kiwi, pomarańcza), pomidorach, strączkach papryki, zielonych warzywach liściastych, ziemniakach.

Witamina D (kalcyferol, cholekalcyferol) jest niezbędna w metabolizmie wapnia i fosforu oraz w procesach tworzenia i resorbcji kości. Zalecana dawka spożycia przez kobiety ciężarne kalcyferolu to 400j.m. Witamina ta występuje przede wszystkim w rybach, jajkach, maśle. Można ją także spożywać w postaci leku, którym jest również tran, ale trzeba pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości.

Żelazo jest nieodzownym składnikiem hemoglobiny czerwonych ciałek krwi. Dla płodu jest niezbędny do budowy tkanek (przede wszystkim czerwonych ciałek krwi). Zalecana dawka spożycia żelaza dla kobiet ciężarnych to od 2 do 5 mg dziennie. Pamiętajmy, że w zwykłych warunkach organizm przyswaja tylko od ok. 5% do 10% żelaza zawartego w pokarmach. Pierwiastek ten zawarty jest w chudym czerwonym mięsie, drobiu lub cielęcinie.
Zapotrzebowanie dzienne możesz pokryć również spożywając odpowiednia ilość słonych śledzi, lub ziarna sezamowego, lub prosa, lub nasion soi.

Węglowodany pomagają w prawidłowym trawieniu oraz odpowiedniej pracy przewodu pokarmowego. Zawarte są prawie wyłącznie w produktach spożywczych pochodzenia roślinnego. Źródłem węglowodanów są różne rodzaje grubych kasz (np. gryczana, perłowa) jak również płatki owsiane, fasola, soi, warzywa i świeże owoce.

Dzięki błonnikowi możesz uniknąć zaparć oraz tworzeniu się hemoroidów. Duża ilość błonnika zawarta jest w świeżych owocach, warzywach, czarnej fasoli.

Niezbędnym składnikiem przy powstawaniu czerwonych ciałek krwi jest kwas foliowy. Dzienne zapotrzebowanie u kobiet ciężarnych to około 0,4mg (dwukrotnie większe od zalecanej podstawowej dawki). Kwas foliowy przyjmuje się w postaci farmakologicznej (wcześniej uzgadniając odpowiednią dawkę z lekarzem) oraz w postaci naturalnej. Zapotrzebowanie na kwas foliowy można pokryć spożywając odpowiednie ilości szpinaku, kopru włoskiego, szparagów, oraz chleba z pełnego ziarna.

Podczas ciąży powinnaś przyjmować dodatkowo 200 do 250ml płynów. Płód potrzebuje ich, bo większość jego ciała stanowi woda. Dodatkowe płyny pomogą Ci w utrzymaniu miękkości skóry, zmniejszają prawdopodobieństwo zaparć oraz oczyszczają ciało z toksyn i zbędnych produktów.

Na koniec warto wspomnieć o kwasach tłuszczowych, które zawarte są w rybach. Kwasy te pomagają w prawidłowym rozwoju mózgu i oczu dziecka. Również kontrolują odpowiednią ilość cholesterolu w organizmie.

Pamiętajmy, że za małe jak i za duże ilości przyjmowanych składników odżywczych mogą doprowadzić do powikłań zdrowotnych.

Oceń:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
(0 głosów, średnia: 0,00 z 5)
Ładowanie ... Ładowanie ...

Poleć:

Dyskusja: 1 odpowiedź dla "Prawidłowa dieta podczas ciąży"
  1. / Odpowiedz

    That’s way the beestst answer so far!

Tシャツ コピー