Dieta obniżająca poziom cholesterolu


Zdrowa z punktu widzenia cholesterolu dieta to taka, która obniża poziom „złego” cholesterolu LDL a podnosi poziom „dobrego” – HDL. Według współczesnych dietetyków, dietą najbardziej zbliżoną do zdrowej jest dieta śródziemnomorska, czyli zwyczaje żywieniowe Włochów czy Greków. Spożywają oni niewielkie ilości pokarmów zawierających tłuszcze nasycone – źródło LDL, można natomiast w ich pożywieniu znaleźć dużo źródeł tłuszczów nienasyconych (roślinnych) – które powodują wzrost poziomu „dobrego” cholesterolu HDL. Poniżej znajduje się prosta tabelka pokazująca podstawowe produkty, których należy unikać, oraz produkty zdrowe z punktu widzenia cholesterolu. Należy przy tym zaznaczyć, że osoby z podwyższonym cholesterolem, powinny w ogóle unikać tłuszczy w pokarmach w każdej postaci.

Co można, a czego nie można

Jak widać w poniższej tabelce, wcale nie jest tak źle. Wystarczy ograniczyć niektóre potrawy, a w zamian za to cieszyć się innymi, które w wielu przypadkach są mniej kaloryczne i mogą nam przy okazji ułatwić zrzucenie paru kilogramów. Nie tylko nasze serce będzie zdrowe, ale całe ciało!

Czego nie jeść Co jeść
Mięs zawierających cholesterol: tłuste mięsa,boczek, parówki, kiełbasa salami i inne wędliny wędliny, wątróbka, podroby, konserwy mięsne, tłuszcz i skóra z drobiu Chude mięso (np. kurczaki) i chudą wędlinę (np. polędwicę). Niektóre ryby np. łosoś, tuńczyk, makrela zawierają omega 3 – kwasy tłuszczowe, które wg. specjalistów zapobiegają powstawaniu choroby wieńcowej serca.
Należy unikać potraw smażonych na maśle, smalcu, słoninie, oleju słonecznikowym, sojowym, czy kukurydzianym oraz na margarynach twardych (służących do smażenia). Dotyczy to również posiłków sprzedawanych komercyjne takich jak hamburgery, frytki czy chipsy, gdyż zawierają one tłuszcze w formie trans, które również powodują wzrost cholesterolu LDL we krwi. Do smażenia lepsze są oleje oliwkowe i rzepakowe, które pod wpływem wysokiej temperatury nie ulegają utlenianiu. Osoby o podwyższonym cholesterolu i cierpiące na miażdżycę powinni w ogóle unikać smażonych potraw. Powinny zamiast tego spożywać więcej pokarmy gotowane, duszone, bądź pieczone z jak najmniejszą ilością tłuszczu.
Masła Margaryna miękka (do smarowania pieczywa), w malej ilości.
Jajek Jedno na tydzień zupełnie wystarcza, wliczając jajka stosowane do przygotowania posiłków.
Pełnotłustego mleka i jego przetworów, np. śmietany, serów żółtych i topionych, lodów Aby dostarczać inne niezbędne dla organizmu składniki, unikając obfitych w cholesterol, warto pić nisko-tłuszczowe mleko, jogurty, jeść chudy biały ser. Dzięki temu ogranicza się również ilość spożywanych kalorii. Otyłość jest również jedną z przyczyn wysokiego cholesterolu.
Pieczywa białego Pieczywo ciemne
Połączenie cukru, cholesterolu i kwasów tłuszczowych nasyconych ma szczególnie silny wpływ na wzrost poziomu cholesterolu. Bardzo często połączenie takie występuje w słodyczach, wyrobach cukierniczych, ciastach, ciastkach, lodach i deserach, gdzie cukier łączy się z masłem, śmietaną, mlekiem, margaryną czy jajkami. Warzywa i owoce są dobrym źródłem witamin E, C i beta-karotenu. Te mikroelementy chronią przed utlenianiem cholesterolu. Należy więc jeść dużo warzyw i owoców. Każdego dnia spożywaj duże ilości produktów zbożowych, warzyw, owoców.
Warto też jeść zboża. Warzywa, owoce i zboża, zawierają błonnik, który powoduje obniżenie ilości cholesterolu w organizmie.
Błonnik znajdziemy również w płatkach owsianych, ryżu, kaszy, otrębach. Błonnik wywołuje uczucie sytości, dlatego zalecany jest dla osób odchudzających się.
Aby uzupełniać braki tłuszczu, dobrze jest również jeść w niewielkich ilościach orzechy, nasiona strączkowe np.. słonecznika lub dyni.
Sprawdzaj na opakowaniach zawartość tłuszczu i cholesterolu.
Pij w niewielkich ilościach czerwone wino.

Oceń:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
(0 głosów, średnia: 0,00 z 5)
Ładowanie ... Ładowanie ...

Poleć:

Tシャツ コピー